Kliknij by zobaczyć nasz fanpage na facebooku.

 

epuap

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rybniku

Wejście do biuletynu informacji publicznej

motto - To co najważniejsze to uśmiech dziecka

ZADZWOŃ DO NAS
32 422-39-35
32 423-17-55

LUB NAPISZ

Szkolenie dla nauczycieli :
„Jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami uczniów?"
 
mgr Joanna Matuszewska 
 
Nauczycielu: im gorzej uczeń się zachowuje - tym bardziej Cię potrzebuje! Tak więc inwestowanie w własny rozwój umiejętności wychowawczych powinien leżeć w interesie każdego nauczyciela. Bowiem zmniejszona liczba kłopotów z wychowankami pozwala nauczycielowi czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy i chronić go przed wypaleniem zawodowym.
Propozycja 2-4 godzinnego szkolenia dla nauczycieli „Jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami uczniów" opiera się na scenariuszu spotkania warsztatowego dla Rad Pedagogicznych, który powstał w odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez nauczycieli:
 
 

„ Jak należy reagować na rozmaite „trudne" zachowania uczniów, aby móc je zmienić i równocześnie zachować swój autorytet ?"
Z relacji nauczycieli wynika, iż standardowy repertuar reakcji wychowawców na nieprawidłowe zachowania wychowanków jest ubogi, a zdecydowana większość tychże reakcji jest nieefektywna lub wręcz utrwala niepożądane zachowania ucznia. Zdarza się, że nauczyciele przyczyniają się do eskalacji problemów i konfliktów posługując się „prowokacją" wobec uciążliwego ucznia, aby go ośmieszyć i w ten sposób ukarać. Choć widzą nieskuteczność swoich działań, z braku alternatywnych pomysłów przez wiele lat powielają te same wzorce reagowania (np. uwaga do dzienniczka, wysłanie do pedagoga, dyrektora, obniżenie oceny z zachowania, wezwanie rodziców).
Proponowane Państwu szkolenie jest więc odpowiedzią na problem. Szkolenie i prezentacja multimedialna składa się z dwóch części. Część pierwsza poświęcona jest analizie sposobów reagowania na „trudne" zachowania uczniów. Jej celem jest umożliwienie nauczycielom dokonania oceny i pogłębionej refleksji nad własnymi reakcjami. Zawiera także wskazania dotyczące kreowania pozytywnego klimatu społecznego w szkole.
Część druga służy prezentacji jednego ze sposobów właściwego i bezpiecznego reagowania zwanego: Metodą Konstruktywnej Konfrontacji bazującego na komunikacie „Ja". Zamiast ganić uwagą zachowanie nieprawidłowe, nauczyciel modeluje zachowanie pożądane - poprzez konkretny komunikat skierowany do ucznia. Zamiast destruktywnej, wrogiej konfrontacji podejmuje konfrontację, ale przemyślaną, celową konstruktywną, która wygasza niepożądane zachowania, ale też otwiera drzwi do dalszych pozytywnych kontaktów z tym uczniem.
Taka umiejętność odpowiadania konstruktywną konfrontacją na agresję i prowokację ucznia powinna należeć do podstawowego wyposażenia każdego nauczyciela.
Mam więc nadzieję, że to krótkie szkolenie zachęci nauczycieli do poszerzania kompetencji, które umożliwią im stawanie się coraz bardziej skutecznymi wychowawcami, budującymi swój rzeczywisty autorytet.

 

Czekam na zaproszenie do szkół.
Mgr Joanna Matuszewska

Kontakt

  kolko stopka  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rybniku
         

ul. Kościuszki 55

44-200 Rybnik

     
  kolko stopka Telefon i faks:
   

32 422-39-35 - Kościuszki 55

32 423-17-55 - Karłowicza 48

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres ePUAP: 

1. /PPPRybnik/domyslna

2. /PPPRybnik/SkrytkaESP

     
  kolko stopka Godziny otwarcia poradni przy ul. Kościuszki 55:
   

Poniedziałek 730 - 1530

Wtorek            730 - 1530

Środa                 730 - 1530

Czwartek         730 - 1800

Piątek                730 - 1300

Zajęcia terapeutyczne w roku szkolnym: 800 - 1900

  strzalka stopka Zobacz mapę dojazdu
     
     
  kolko stopka Godziny otwarcia poradni przy ul. Karłowicza 48:
   

Sekretariat: 730 - 1530

 Zajęcia terapeutyczne w roku szkolnym: 800 - 1900

  strzalka stopka Zobacz mapę dojazdu

Projekt i wykonanie: GRAFNET

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej...

X