Panie: pedagog mgr J.Matuszewska i dzielnicowa rybnickiej komendy sierż. K. Musiolik uczestniczyły w spotkaniu z uczniami Gimnazjum nr 2 w Rybniku. Prelekcja poświęcona była tematyce: „Bezpieczeństwa w Internecie”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, a dla zobrazowania problemu wykorzystano interaktywny film.
Uczniom klas II z Gimnazjum nr 2 wytłumaczono: czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą. Nie zabrakło także rad, co zrobić, gdy ktoś oszuka nas podczas zakupów przez Internet oraz jak reagować na agresję słowną w sieci.
Przedstawiono także wachlarz zagrożeń jakie niesie długie korzystanie z komputera jak i zasady dobrego zachowania się w Internecie tzw. „netykieta”. Na zakończenie prelekcji, młodzież w anonimowej ankiecie odpowiadała na pytania, które pozwoliły im uświadomić sobie stopień uzależnienia od Internetu. Podczas zajęć zachęcano młodzież do poszukiwania alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego w „realnym świecie”.
Cyberprzemoc, to przemoc przy użyciu mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonu komórkowego. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych ludzi. Wśród uczniów gimnazjum można mówić o lekkiej formie, która opiera się na SMS-ach i e‑mailach o obraźliwej treści. Przede wszystkim jest to: wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Drastyczniejszą formą jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, sporządzanie witryn internetowych, czy wpisów na forach dyskusyjnych. Inną formą jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie go w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Formą cyberprzemocy jest także podszywanie się pod kogoś w sieci.
Myślę, że zajęcia przyniosą pozytywny efekt uświadamiający wszystkim, że internet jest bardzo potrzebny ale niesie za sobą wiele zagrożeń. Zajęcia nadal będą realizowane we współpracy z Policją na terenie innych zainteresowanych gimnazjów.
Dziękuję: Joanna Matuszewska