DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Poradnia Psychologiczna w Rybniku w Rybniku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Poradni Psychologiczno – pedagogicznej.
Strona internetowa www.ppprybnik.pl jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu wyłączeń wymienionych poniżej:
-
zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo,
-
część z publikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego,
-
podwyższony kontrast,
-
możliwość powiększenia wielkości liter na stronie,
-
wersja tekstowa strony, bez grafiki,
-
mapa strony,
-
informacja w języku migowym dla osób z dysfunkcją słuchu na temat usługi wideo tłumacza języka migowego,
-
focus dla osób niedowidzących pojawiający się wokół elementów nawigacyjnych.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
-
zapewnienie kontaktu telefonicznego,
-
zapewnienie kontaktu korespondencyjnego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Wiesława Buchta, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 42 23 935. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna:
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna , ul. Tadeusza Kościuszki 55 44 -200 Rybnik. Poradnia znajduje się na II piętrze budynku.
Dla osób na wózkach dostępny jest korytarz oraz gabinety. Osoby niepełnosprawne mają także dostęp do windy.
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, ul. Jana Karłowicza 48 , 44- 200 Rybnik. Poradnia znajduje się w segmencie C budynku.
Dla osób na wózkach dostępny jest korytarz, gabinety oraz toalety. Całość Poradni znajduje się na parterze, brak utrudnień architektonicznych.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku informuje, iż Zespoły Orzekające
odbędą się:
- 17 maja 2024r. o godz. 11.00
- 27 maja 2024r. o godz. 14.30
- 24 czerwca 2024r. o godz. 14.30
Informacja dla rodziców
Informujemy, iż Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nie jest placówką leczniczą służby zdrowia, dlatego nie prowadzimy długoterminowej psychoterapii ukierunkowanej na leczenie jednostki chorobowej wskazanej przez lekarza specjalistę.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna realizuje: porady, konsultację, diagnozę oraz terapię krótkoterminową, zaburzeń zdiagnozowanych przez pracowników poradni.
Powyższe zadania są zgodne ze Statutem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku.
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 01.02.2013r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poblicznych poradni specjalistycznych PPP realizuje następujące zadania:
1) diagnozowanie dzieci i młodzieży
2) udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej
3) realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych
4) organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Adam Kocjan
W związku z wejściem w życie nowych przeposów oświatowych informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe, Przepisy wprowadzające ustawę - ulega zmianie okres ważności orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego na podst. art. 312 (poz. 60):
"Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przed dniem 1 września 2017 r. na okres:
1) I etapu edukacyjnego - zachowują ważność do czasu zakończenia kształcenia w klasie IV szkoły podstawowej;
2) II etapu edukacyjnego - zachowują ważność do czasu zakończenia kształcenia w szkole podstawowej."