SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH DLA KLAS 4-6
„AKCJA INTEGRACJA”
Cele:
Cel główny:
- Ponowne zintegrowanie zespołu Cele szczegółowe:
- Integracja zespołu klasowego poprzez lepsze poznanie i zrozumienie się.
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w
- Budowanie więzi pomiędzy
- Wzmacnianie samooceny uczniów poprzez pozytywne wzmocnienie ze strony innych osób.
- Tworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w zespole
- Budowanie pozytywnej atmosfery w
- Rozwijanie poczucia tożsamości
Metody:
- dialog,
- metoda zabawowa,
- burza mózgów,
- elementy arteterapii
- rundka
- terapia ruchem
Środki dydaktyczne/pomoce: kłębek wełny, płócienny woreczek, brystol, mazaki, koła hula hop lub szarfy.
Czas trwania: 2x45 minut. Miejsce: sala lekcyjna.
Przebieg zajęć:
Lekcja 1
- Przywitanie klasy, poinformowanie o celu
- Wspólne ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęć – zawarcie
Na początku lekcji nauczyciel proponuje zawarcie kontraktu, który będzie obowiązywał przez całe zajęcia. Dzieli dzieci na kilka grup np. po 3-4 osoby i każda grupa ma przygotować zasady, które są dla nich ważne, żeby się czuć w klasie bezpiecznie i dobrze. Następnie przedstawiciele grup przedstawiają swoje pomysły i wspólnie spisywane są na tablicy/plakacie. Po spisaniu zasad każdy uczeń podpisuje się na plakacie akceptując ww. warunki.
Przykładowe zasady (pamiętamy o unikaniu słowa nie, tworzymy pozytywne wypowiedzi):
- Jedna osoba mówi reszta słucha.
- Mówimy "do osoby" , a nie "o osobie”
- Jesteśmy dla siebie życzliwi, szanujemy się
- Zachowujemy się
- Jesteśmy
- Dbamy o porządek.
- Sieć radosnych wydarzeń.
Dzielenie się miłymi, przyjemnymi wydarzeniami: uczniowie siedzą w kole, rozpoczynający zabawę trzyma początek nici i mówi: „jestem Ania i … np. wczoraj spotkałam się z przyjaciółką”. Następnie cały kłębek rzuca do określonego dziecka. Każde kolejne dziecko łapie nić i rzuca kłębek dalej. Zabawa toczy się, aż wszystkie dzieci wypowiedzą swoje imię oraz podzielą się przyjemnymi zdarzeniami, a kłębek powróci do nauczyciela. Kłębek krążąc pomiędzy dziećmi tworzy na środku sieć – to symboliczna sieć sytuacji, które sprawiły dzieciom radość.
- Rozgrzewka z woreczka – zabawa
Wszyscy uczniowie stoją w kółku. Jedno z dzieci losuje z woreczka obrazek przedstawiający ćwiczenie gimnastyczne i układa go na dywanie. Następnie wszyscy wspólnie wykonują przedstawione ćwiczenie, po czym kolejne dziecko losuje obrazek. Wówczas uczestnicy mają za zadanie wykonać nie tylko ostatnie wylosowane zadanie, ale ciąg ćwiczeń gimnastycznych
– od pierwszego do ostatniego wylosowanego ćwiczenia. Tym samym z każdym wylosowanym obrazkiem ciąg gimnastyczny jest coraz dłuższy.
- Dyrygent
Dzieci siadają w kole. Jedno dziecko wychodzi do innego pomieszczenia, w tym czasie pozostali wybierają pośród siebie dyrygenta, który będzie pokazywał określony ruch np. klaśnięcie. Pozostałe dzieci mają za zadanie naśladować dyrygenta, który co chwilę zmienia pokazywany ruch. Zadaniem dziecka zgadującego jest odgadnięcie, kto jest dyrygentem grupy. Po odgadnięciu dyrygent wychodzi a nauczyciel wyznacza kolejne dziecko wykonujące ruch – dyrygenta. Zabawę powtarzamy.
- Skrzynia dobrych myśli.
Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowe kartki, na których uczniowie mają napisać, co lubią w swojej klasie, w swoich kolegach. Następnie wrzucają je do wcześniej przygotowanego pudełka lub naklejają je na plakat z narysowaną otwartą skrzynią, a nauczyciel lub wyznaczone przez niego osoby czytają na głos.
- Zakończenie, podziękowanie za udział w zajęciach.
Lekcja 2
- Rozpoczęcie – zabawa „Witam wszystkich”.
Nauczyciel mówi: „Witam wszystkich, którzy…. (przykłady: mają niebieskie oczy, są dziś radośni, jedli na śniadanie płatki, mają młodsze rodzeństwo itp.). Uczniowie, którzy zostali powitani, wstają i zamieniają się miejscami. Jeśli pada hasło „klasa np. 4a” wszyscy w dowolny sposób zamieniają się miejscami.
- Kółko – krzyżyk.
Zaczynamy od przygotowania miejsca zabawy. Najpierw rysujemy bądź ustawiamy (np. z obręczy do hula hop) tarczę do gry w kółko i krzyżyk. 10 metrów dalej ustawiamy linię startu – za tą linią znajdować się będą wszyscy zawodnicy. Każdy zespół dodatkowo otrzymuje 3 znaczki. Mogą to być woreczki z ryżem, pomalowane kamienie itp. Uczniów losowo dzielimy na 2 drużyny. Na sygnał rozpoczęcia wybiegają pierwsi zawodnicy z każdego zespołu, mają ze sobą po jednym woreczku. Gdy dobiegną do kratki do gry ustawiają w wybranym miejscu swój symbol i wracają. Po dotknięciu ręki kolejnego zawodnika – ten rusza i ustawia kolejny element. Następnie robi to trzecia osoba. Każda kolejna biegnie już bez „pionka”. Następne osoby mogą przemieścić jeden symbol na polu gry i wtedy wracają. W grze więc liczy się szybkość i pomysł, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, w której jeden zespół zdąży ustawić np. dwa swoje znaczniki. Możemy ustalić, że gramy np. do 5 zwycięstw lub przez określony czas.
- Wylosuj
Każdy z uczestników po kolei rzuca kostką i odpowiada na pytanie – liczba oczek wskazuje kategorię a uczeń wybiera nr pytania. Gramy do momentu, aż wszystkie pytania zostaną wykorzystane.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki do zabawy w bingo (załącznik). Zadaniem uczniów jest odszukanie wśród rówieśników tych, do których dane stwierdzenia pasują i poproszenie ich o podpisanie się pod daną informacją. Zabawę można ograniczyć czasowo, np. wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej podpisów w czasie 5 minut.
- Skrzynia dobrych myśli.
Zasady podobne jak podczas pierwszych zajęć.
- Zakończenie, podziękowanie za udział w zajęciach.
Załączniki
- obrazki z ćwiczeniami gimnastycznymi
- kategorie i pytania do gry „Wylosuj pytanie”
- plansza do gry w bingo
Bibliografia:
- „Wspólna przygoda” D. Bentkowska, J. Węglarz
- „Trening umiejętności społecznych dzieci i młodzieży” D. Bentkowska, J. Węglarz
- „Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą” E. Grudziewska
- gryzabawy.pl
- pomoceTUS.pl
Scenariusz opracowały: mgr Katarzyna Skaba mgr Weronika Jabłonka mgr Magdalena Baranik
Zajęcia reintegracyjne dla klas I – III szkoły podstawowej
Cel spotkań:
- integracja grupy;
- zbliżenie się do siebie członków klasy;
- wprowadzenie dobrego nastroju w klasie;
- stworzenie poczucia siły i mocy grupy
Przebieg:
1. Zabawa "Kto tak jak ja"
Grupa siebie na krzesełkach ustawionych w kole. Jedna osoba stoi na środku, nie ma krzesła. Rozpoczyna zabawę słowami "Kto tak jak ja..... (i dodaje coś od siebie, np. lubi banany, ma niebieskie oczy, umie pływać itp.). Osoby, których to dotyczy wstają z krzesła i zamieniają się miejscami. Osoba, która nie zdąży zająć wolnego krzesła, zostaje na środku i kontynuuje zabawę.
Nie zmieniamy miejsca bezpośrednio po lewej lub prawej stronie.
Nie pozwalamy na komentarze obraźliwe, wulgarne lub niemiłe dla kogoś.
Zabawa wprowadza energię do grupy.
2.Zabawa "Cebula"
Dzielimy klasę na dwie grupy. Jedna grupa tworzy małe koło stojąc do siebie plecami. Druga grupa tworzy wokół nich większe koło, tak aby każdy miał parę i stał do siebie zwrócony buzią. Każda para przez 1-2 minuty rozmawia ze sobą odpowiadając na pytania: np. Jakie jest twoje ulubione danie? Co lubisz robić w wolnym czasie? Gdzie chciałbyś pojechać na wakacje?
Na sygnał osoby prowadzącej – zewnętrzne koło przesuwa się np. o 2 osoby (wewnętrzne koło nie zmienia położenia) i w ten sposób tworzą się nowe pary.
Pytania można zmienić na inne. Ważne, żeby dzieci miały możliwość porozmawiać w cztery oczy w osobami, z którymi normalnie nie rozmawiają.
Dzięki tej zabawie klasa się poznaje i powstają wspólne tematy do rozmów na później.
Zabawa dobrze się sprawdza, jeśli liczba zmian nie jest większa niż 5–6.
Warto poświęcić kilka minut po zakończeniu zabawy na omówienie w grupie. Warto zapytać uczniów, jak się czuli podczas tego zadania, co zauważyli. W tej sposób można sprawdzić, w jakim nastroju i z jakimi myślami uczniowie kończą zabawę
3. Zabawa z kocem
Klasę dzielimy na dwie grupy. Dwie osoby trzymają koc, grupy stoją naprzeciw siebie między rozłożonym kocem (koc przypomina przejście). Po kolei każda osoba z grupy staje naprzeciw koca. Na znak prowadzącego, osoby trzymające koc upuszczają go na ziemię. Gdy opada, osoby znajdujące się naprzeciwko siebie muszą jak najszybciej powiedzieć imię osoby znajdującej się naprzeciwko. Kto zrobi to wolniej, przechodzi do drużyny wygranej. Koc zostaje ponownie podniesiony, a do przodu podchodzi kolejna osoba. Bawimy się do momentu, kiedy w jednej z grup będzie zdecydowanie więcej osób.
4. Zadanie dla grupy – odwróć koc, nie dotykaj podłogi
Do tej zabawy potrzebujemy także koca (lub kilku kocy). Klasę dzielimy na mniejsze grupy, ok. 4-5 osobowe. Każda grupa staje na swoim rozłożonym kocu. Zadaniem dzieci jest odwrócić koc na drugą stronę – ale przez cały czas trwania zabawy żadne z dzieci nie może dotknąć podłogi. Wszyscy muszą cały czas znajdować się na kocu.
5. „Po czym nas poznacie?” (praca w małych grupach)
Uczniowie dzielą się na cztery małe grupy. Każda grupa przygotowuje trzy propozycje:
I grupa – klasowego logo
II grupa – klasowego hasła
III grupa – klasowej flagi
IV grupa – klasowego przywitania w formie gestów.
Tematem przewodnim tworzonych prac jest współpraca między uczniami oraz podkreślenie znaczenia wspólnoty klasowej (przewidywany czas trwania 20 min.).
6. Zakończenie zajęć - iskierka
Dzieci siadają w kole, trzymają się ręce. Wychowawca „puszcza iskierkę” tj. delikatnie ściska dłoń osoby po swojej prawej stronie. Uczeń delikatnie ściska dłoń następnej osoby. Iskierka wędruje dalej aż dojdzie z powrotem do wychowawcy.