Poradnictwo wychowawcze i edukacyjne – po każdym badaniu diagnostycznym dziecka specjalista (psycholog, pedagog, logopeda, terapeuta SI) rozmawia z rodzicem, może udzielić mu użytecznych informacji na temat postępowania z dzieckiem, wskazać odpowiednie formy pomocy specjalistycznej, odpowiedzieć na pytania rodzica.
Instruktaż logopedyczny – często po badaniu logopedycznym dziecka albo w trakcie terapii logopedycznej logopeda może udzielić wskazań do pracy z dzieckiem w domu, podpowiedzieć rodzicowi jak może pomagać swojemu dziecku.
Współpraca z terapeutą podczas terapii dziecka – niezwykle ważne jest zaangażowanie rodziców w terapię swojego dziecka (niezależnie od rodzaju terapii). Terapeuta może przekazywać informacje o postępach dziecka, może udzielić wskazówek do pracy z dzieckiem w domu albo w szkole. Bardzo ważne jest jednak określenie zasad współpracy rodziców z terapeutą, gdyż w niektórych przypadkach zbyt duża „ingerencja" w proces terapeutyczny nie jest wskazana (np. psychoterapia młodzieży), w innych zaś ścisła współpraca między rodzicami i terapeutą jest konieczna.
Terapia rodzin – podczas spotkań terapii rodzin dyskutowanych jest wiele kwestii związanych z wychowaniem dzieci, z komunikacją w rodzinie, postępowaniem w trudnych sytuacjach itd. O terapii rodzin